26 عنوان نمایش‌نامه نوشته شده توسط نوجوانان عضو اولین کارگاه‌های نمایش‌نامه‌نویسی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان آثار برگزیده معرفی شد. 

 

   

 


 به گزارش روابط عمومی کانون، تعدادی از کتابخانه‌های منتخب کانون در 30 مرکز استان کشور از تابستان گذشته کارگاه‌هایی را با نظارت مربیان آموزش دیده برپا کردند تا طی آن نوجوانان ایرانی با مبانی هنر نمایش و نمایشنامه‌نویسی آشنا شوند.

 این کارگاه‌ها در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار شد و در نهایت 26 عنوان نمایش‌نامه به عنوان آثار برگزیده از میان 120 اثر منتخب و 300 اثر ارایه شده در کارگاه‌ها معرفی شد.
 بر اساس این گزارش مشکل کمبود متون نمایشی مناسب برای اجرا در مراکز و افزایش توانایی ادبی نوجوانان در زمینه ادبیات نمایشی از جمله اهداف برپایی این کارگاه‌هاست.
 آثار برگزیده به گفته علی‌اکبر حلیمی کارشناس ناظر این کارگاه‌ها پس از ویرایش فنی و بازنگری کارشناسی، در قالب "دفترهای ادبی- نمایشی نوجوان" قابل انتشار است.
 همچنین یک وبلاگ راه‌اندازی شده برای کارگاه نمایش‌نامه‌نویسی به نشانی halimihonar.blogfa.com کار نقد و بررسی آثار نوجوانان را طی سال گذشته بر عهده داشت.
 حلیمی در این وبلاگ با ارزیابی آثار به اظهار نظر پرداخته و گفته است: برخی از این نوشته‌های نمایشی دارای خلاقیت‌های ویژه در ایده و طرح اولیه، ساختار نمایشی، شخصیت‌پردازی، زبان نمایشی و نگارش نمایش‌نامه‌اند و برای شروع نگارش نوجوانان هنرمند عضو کانون بسیار موفق ارزیابی می‌شود .
 همچنین دومین همایش مربیان مجری کارگاه‌های نمایش‌نامه‌نویسی نیز هفته دوم اردیبهشت در تهران برگزار شد.
 معاونت فرهنگی کانون در پایان این دوره اسامی نمایش‌نامه‌های برتر کارگاه‌های نمایش‌نامه‌نویسی را منتشر کرد. بر این اساس نمایش‌نامه‌های: "خانه ارواح" نوشته صبا تبریزی‌فر و مهران امان‌الهی از مجتمع کانون تبریز، "فیل کوچولو دماغت کو؟" حامد حسین‌نژاد از مرکز چالدران آذربایجان‌غربی، "آ.ّب.ه.م" میثم حبیبی از مشگین‌شهر اردبیل، "دخترک و چوپان" سارا پاکروان از مجتمع کانون اصفهان، "جای دیگر" نوشته پریسا بشنگ از ایلام، "من یه دم قشنگ میخوام" سحر پاسیار و مطهره جمالی از مرکز 2 بوشهر، "مرا بربده" مریم ذوالفقاری از تهران، "از دشمنی تا دوستی" فرزانه میرزاخانی از هفشجان چهارمحال و بختیاری، "مزرعه حیوانات" سعیده محمدی و وحید وگروه از اسفراین خراسان شمالی، "عکس جادویی" ندا دهقان از مرکز مشهد3 استان خراسان رضوی، "آرزوی کلاغ" مهری عدالتی از بشرویه خراسان جنوبی، "قلب یخی" الهام چلیات از بندر امام(ره) خوزستان، "بنده‌ی ابلیس" مژگان هنرمندجوان از مرکز 3 زنجان، "اژدها نگو فرشته" رویا بینش از مهدی‌شهر سمنان، "مریم و خوابهایش" الهه سارانی از مرکز زاهدان 1 سیستان و بلوچستان، "این دیگه کی بود ؟" فروغ مهبودی از مرکز شیراز1 فارس، "عروسک قشنگ من" عطیه مهجور از مرکز 6 قم، "آقای گربه و دل سی‌دی(cd)" کار گروهی از کامیاران کردستان، "چرا آمده‌ام ؟" ندا فرهادی از مرکز ۳ کرمانشاه، " یک تکه خاک خوب خدا" فائزه خسروی از بردسیر کرمان، "شاه و برنده" درنا بیضایی از کهکیلویه و بویراحمد، "بوی گلاب" مهتاب شاملی از لنگرود گیلان، "زندانی" فرانک رضایی از مرکز اراک5 استان مرکزی، "جنگلبان پیر" نوشین سالاری از مرکز بندرعباس 2 استان هرمزگان، "رویای پسرک"  کار گروهی مرکز 3 همدان، "جوجه بازیگوش" ما ئده قدمی از مرکز جویبار مازندران و "سیاه و سفید" کار گروهی مجتمع کانون یزد به عنوان آثار برگزیده معرفی شدند.
 قرار است این آثار به زودی توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شود.
 

 

منبع : کانون پرورش فکری