فراخوان پنجمین مسابقه نمایشنامه نویسی 1388

 ویژه کارشناسان و مربیان کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان

 

 

     مربیان مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کسانی هستند که علاوه بر آشنایی با متدهای تربیتی و شیوه های پرورش فکر کودکان و نوجوانان، این امکان را دارند که نفس در نفس کودکان زندگی و آنان را از نزدیک مطالعه نمایند لذا شاید بهتر و بیشتر از اقشار دیگر جامعه تفکرات، شخصیت و نیازهای کودک امروز را می شناسند و می توانند بهترین تولید کنندگان خوراک فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان باشند و از دیگر سو امروزه اهمیت هنر نمایش در پروسه تربیت و پرورش خلاقیت و تفکر بر کسی پوشیده نیست و آفرینش در صحنه اتفاقی نشأت گرفته از خلق نوشتاری به نام نمایشنامه است که سرشار از ایده ها و تصاویری است که تنها با ابزار صحنه اجرایی می شود.

     ضرورت یک اجرای حرفهای در گرو متن نمایش است. از دیدگاه هنرهای نمایشی بخش عمده عناصر کلیدی نمایش در متن خلاصه شده است لذا در فراخوان پیش رو در تلاش خواهیم بود تا از میان متون رسیده به دبیرخانه جشنواره به آثار در خور توجه و بدیع در حوزه کودک و نوجوان دست یابیم. در این راستا فراخوان امسال با تفاوتهایی در بخشهای اجرایی و شیوه برگزاری تنظیم شده است.

 اهداف

1-  کیفیت بخشی به متون نمایش عروسکی متناسب برای کودکان و نوجوانان

2- ترغیب کارشناسان و مربیان مراکز کانون پرورش فکری به نوشتن نمایشنامه عروسکی  بعنوان یک هنر پایه  و استفاده مطلوب از آن در فرایند تربیت اعضاء و پرورش فکری کودکان ونوجوانان

3-  ایجاد زمینه رقابت سالم بین کارشناسان  و مربیان علاقمند به نوشتن متون نمایشی و کشف استعدادهای موجود در خانواده کانون

4-  ایجاد زمینه بروز خلاقیت های ذاتی، دستیابی به طرح ها و ایده های نو در حیطه نمایشنامه نویسی

5-  تولید متون نمایشی مناسب برای کودکان ونوجوانان

 

 شرکت کنندگان

کلیه کارشناسان و مربیان فرهنگی هنری ادبی ثابت و سیار کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان سراسر کشور

 

سخنی با شرکت کنندگان

     با تغییرات انجام شده در حوزه مدیریت تولید تئاترکانون پرورش فکری ، این مجموعه در نظر دارد با رویکرد جدید و تخصصی به برگزاری جشنوارهها و مسابقات درون سازمانی در شاخه تئاتر با هدف ارتقاء سطح کمی و کیفی آثار ارسالی، بپردازد.    

 

     در این راستا آموزش یکی از عوامل موثر در بالا بردن سطح آثار می باشد. لذا با فراهم کردن شرایط رقابتی، این مدیریت در تلاش خواهد بود تا زمینه های برگزاری دوره های آموزش تخصصی تئاترو تئاتر عروسکی  را فراهم آورد.  و یکی از تصمیات مهم اتخاذ شده در حوزه معاونت محترم فرهنگی برگزاری کلاسهای تخصصی، زیر نظر اساتید طراز اول رشته نمایش کشور برای کسانی است که آثار فاخر و قابل توجهی را به این مسابقه ارسال دارند .

     لذا کلیه مربیان فرهنگی و هنری مراکز کانون میتوانند اثر خود را تا پایان زمان پیش بینی شده نزد       رابطین هنرهای نمایشی استان خود ارسال دارند. همچنین شرکت کنندگان توجه داشته باشند که در انتخاب آثار جنبه های آموزش، خلاقیت، فانتزی و بداعت در سوژه مد نظر هیات داوران خواهد بود.

  

 موضوعات  

1.      موضوع آزاد

2.      متون برگرفته از ادبیات کهن بویژه شاهنامه فردوسی

3.      آداب و رسوم  آیینی و اقلیمی

4.      ترویج فرهنگ اصلاح الگوی مصرف و فرهنگی کردن الگوی مصرف

 

تبصره:  شرکت کنندگان محترم به این نکته توجه داشته باشند که هدف مسابقه« نمایشنامه نویسی عروسکی» است بنابراین متون ارسالی باید ویژگی های نمایشنامه عروسکی نظیر فانتزی، تخیل ،رمز پردازی و بزرگ نمایی ویژه ی کودکان و نوجوانان را دارا باشد.

 

 شرایط عمومی

 

1.       شرکت کنندگان آثار خود را برای گروه سنی کودک و نوجوان و در قالب موضوعات مشخص شده تنظیم و ارسال دارند.

2.       شرکت کنندگان توجه داشته باشند که زمان نمایشنامه حداقل 30 و حداکثر60 دقیقه باشد.

3.       هر شرکت کننده فقط می تواند یک اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال دارد.

4.       کلیه شرکت کنندگان اثر خود را به صورت تایپ شده و در کاغذA4   و فقط در قالب نمایشنامه به همراه لوح فشرده به رابطین تئاتر استان خود ارسال دارند. (به طرحهای  ارسالی ترتیب اثر داده نخواهد شد.)

 

5.       کلیه شرکت کنندگان لازم است فرم مشخصات اثر را تکمیل کنند. به فرمهای ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد.

6.       شرکت کنندگان آثار خود را تا پایان وقت اداری 30 /4/88 به مراکز استان ارسال دارند.

7.       رابطین هنرهای نمایشی استان نمایش متون رسیده را پس از بررسی مدارک و پیوستها تا پایان وقت اداری 5/5/88 با امضای مدیریت محترم استان به مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی ارسال دارند.

8.       اعلام نهایی نتایج همزمان با جشنواره کشوری نمایش عروسکی خواهد بود.

9.       کلیه شرکت کنندگان می توانند در صورت نیاز با شماره تلفنهای 88966119 88964774  و آدرس WWW.KANOONTHEATRE.COMتماس حاصل نمایند.

10.   آدرس  دبیرخانه جشنواره: تهران - بلوار کشاورز- خیابان حجاب داخل پارک لاله – مدیریت تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان. کد پستی 1415614715

 

 

جوایز

کلیه آثار برگزیده در قالب کتاب به چاپ خواهند رسید.

 نفر اول لوح تقدیر و 3سکه

 نفر دوم لوح تقدیر و 2سکه

 نفر سوم لوح تقدیر و 1سکه

 

دریافت فراخوان  (PDF

 

 جهت استفاده از فراخوان نیاز به نرم افزار Adobe Reader دارید که می توانید آن را از اینجا دانلود نمایید. 

دریافت نرم افزار Adobe Reader

 

( جهت دریافت روی لینک مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Save Traget As... را انتخاب نمایید. )