آغاز سیزدهمین جشنواره نمایش عروسکی در ۵ منطقه استان بوشهر

سیزدهمین جشنواره استانی نمایش عروسکی با شرکت 7 گروه در 5 منطقه استان بوشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر این جشنواره که از روز 25 اردیبهشت ماه آغاز شده است، طی 5 روز در 5 شهر استان ادامه خواهد شد.

زکیه امیر پور مدیر کانون استان بوشهر در نخستین روز از برگزاری این جشنواره، در مرکز فرهنگی هنری اهرم گفت: به دلیل هم‌زمان شدن این جشنواره با امتحانات اعضاء و همچنین با هدف دیدار با اعضاء مراکز استان و برگزاری نشست های تخصصی مرتبط با نمایش عروسکی، تصمیم گرفته شد که جشنواره امسال با اندکی تغییر، به جای تمرکز در مرکز استان در 5 مرکز فرهنگی هنری برگزار شود.

مدیر کانون پرورش فکری استان بوشهر نمایش عروسکی را یکی از مهمترین فعالیت های مراکز کانون دانست و افزود: حضور اعضا کودک و نوجوان در این فعالیت فرهنگی و هنری ضمن تاثیر فراوان تربیتی و تقویت اعتماد به نفس، باعث گسترش و تداوم دوستی و صمیمیت در بین آنان خواهد شد.

مدیر جدید کانون استان بوشهر با تاکید بر بهره گیری مربیان کانون از متون نمایشی با مضامین ارزشمند: « فرهنگ و هویت اسلامی، ایرانی، احادیث، مثل و داستان های قرآنی» در کنار توجه به ادبیات غنی فولکور منطقه، نمایش عروسکی را ابزاری قدرتمند در دست مربیان دانست و بیان داشت: مربیان می توانند با استفاده صحیح از این ابزار، تاثیر فراوان فرهنگی و اجتماعی در نسل جدید ایجاد کنند.

محمد علی یزدان شناس دبیر اجرایی و ناظر جشنواره نیز در معرفی داوران جشنواره چهاردهم گفت: آقایان جوهر تنگستانی از کارگردانان توانمند شبکه استانی صدا و سیمای مرکز بوشهر و بازیگر تئاتر و فرشید تربیت از نمایشنامه‌نویسان و بازیگران شناخته شده استان به همراه خانم بدری جهازی کارشناس فرهنگی کانون که همه‌ی این عزیزان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته ادبیات نمایشی می‌باشند، کار داوری جشنواره را بر عهده خواهند داشت.

کارشناس هنری استان، نمایش عروسکی: «ساعت» و « قصه تلخ طلا» از مرکز اهرم، نمایش عروسکی: « راه خونه فرشته ها » از مرکز شماره 1 بوشهر، نمایش عروسکی: «زیبای باطنی» از مرکز کاکی، نمایش عروسکی: « توبه گرگ مرگه» از مرکز دیلم، نمایش عروسکی: «آرزوی باران» از مرکز جم و در آخر نمایش عروسکی: «دل کوچک مترسک» از مرکز وحدتیه را از جمله گروه های نمایشی راه یافته به جشنواره استانی معرفی کرد و افزود: اغلب نمایش‌ها با شیوه بن راکو ، ماورا بنفش ، میله ای و ماسک اجرا می شوند.

جوهر تنگستانی از داوران جشنواره نیز در نشست تخصصی نمایش‌عروسکی که پس از اجرای گروه‌های اهرمی برگزار شد با قابل قبول دانستن کیفیت صداگذاری و شخصیت پردازی در کار، بر اجرای صدای زنده و توجه به بیشتر به متن نمایشنامه تاکید کرد.

فرشید تربیت داور دیگر این جشنواره نیز خواستار توجه بیشتر اعضا به مسائل تکنیکی، عروسک گردانی و شخصیت پردازی شد و تاکید کرد: خلاقیت در نمایش عروسکی محور اصلی یک اجرای خوب است.

شایان ذکر است این جشنواره که از روز یکشنبه در مرکز اهرم آغاز شده، تا روز پنجشنبه به ترتیب در شهرهای: وحدتیه، دیلم، کاکی و جم و مرکز شماره 1 بوشهر ادامه خواهد یافت.

عکس های دیگر این جشنواره را در ادامه مطلب ببینید